SZIK: Kiütéses sikerrel folytatták a tornát az U16-os fiúk
28
2022
19:46  |  2022. Január. 28.
Az idei Szent István Kupa második napján U16-os fiú válogatott a bolgár BC Buba Basketball ellen lépett pályára. Mint ismert, a mieink az első napon 94-88-ra verték a BC Zadart, a bolgárok pedig 126-82-es vereséget szenvedtek az Orange1 Basket Bassano ellen.

Váradi Ádám büntetőivel indult a találkozó, majd Szita Márton Tibor 2+1-e után Gyürk Zsigmond, kétszer Váradi és Rosta Péter is betaláltak - gyorsan realizálódtak az erőviszonyok (13-0). A Buba Basket az első negyed felénél talált a kosarunkba először, és a bolgárok támadójátéka kezdett összeállni ezekben a percekben, de mi sem maradtunk le: Kékesi Kolos két duplája után Lukácsi Gábor talált be kintről, Kiss-Leizer Gergő közelijét követően pedig Mészáros Ágoston jelentkezett triplával és büntetővel. Mivel a negyed utolsó perceiben sem tudtak kosarat szerezni a vendégek, tetemesnek mondható előnyünk volt már 10 perc játék után is (26-9). Balázs Barnabás és Pavlik Botond révén gyorsan 20 pontra nőtt a különbség, amely a teljes első félidőben folyamatosan nőtt: Nyikos Balázs kosara után Gyürk és Emelieze Ágoston is eredményesek voltak, a 16. percben már 27 pont volt a differencia (43-16). A 30-at is hamarosan elérte az előnyünk Kékesi, Emelieze és Nyikos pontjainak köszönhetően (52-20), a nagyszünetre pedig Lukácsi és Váradi vezetésével még nagyobb előnnyel mehettünk (58-20).

A fordulást követően változott azért a játék összképe: az ekkor még szinte kizárólag Georgi Yordanovra, Aleksander Zhilevre és Stanislav Hinkovra építő bolgár együttes az első percekben jobban, eredményesebben játszott a mieinknél. Hiába lett meg Lukácsi kosarával a közte 40 rögtön a második félidő elején, a Buba 34 pontra "visszaküzdötte" magát ebben a szakaszban. Időt is kért Faragó Péter, és sikerült is rendezni a sorokat, legalábbis ideiglenesen. Mészáros triplájával, majd duplájával újra 40 pont közelébe ért fórunk, mielőtt Hinkov és Zhilev gyorsan válaszoltak 5 ponttal. Kiss-Leizer talált be újra közelről, majd Mészáros harmadik hármasát szórta. Szétszakadt kicsit a pálya, gyors lerohanások voltak mindkét oldalon, de ebből is mi jöttünk ki jobban: Kiss-Leizer és Kékesi révén kerek 50 ponttal álltunk jobban a záró felvonás előtt (89-39). Az utolsó 10 perc elején főként Lukácsi és Kiss-Leizer révén növeltük előnyünket, de mindkét oldalon sok volt a hiba - a meccs végén ezt ki is tudtuk használni. Szita középtávolijával értük el a 100 pontot, Balázs duplájával a közte 60-at (106-46), az utolsó kosarat pedig Emelieze dobta: a végeredmény 121-59 lett.

Az ezt megelőző találkozón a Kecskeméti KA megint nagyot harcolt, de végül 5 ponttal kikapott a Stellazzurra Romától (65-60).

Faragó Péter szövetségi edző: "A megbeszéltekhez abszolút tartottuk magunkat, úgyhogy nagyon nagy nyomást helyeztünk az elejétől kezdve az ellenfélre, aki tulajdonképpen a félidőtől elfáradt. Örülök, hogy sikerült fegyelmezetten tartani az eredményt és még növelni is, és szórakoztatóan játszottunk. Hozzá kell tenni, hogy az ellenfélből pár játékos sérült volt meg fáradtabbak is, dehát ez abszolút jó eredménynek számít, és gratulálok a csapatnak."

Magyarország U16 - BC Buba Basketball 121-59 (26-9, 32-11, 31-19, 32-20)