U18-as B divíziós Eb: Hosszabbítás után legyőztük Izlandot
30
2023
16:03  |  2023. Július. 30.
U18-as fiú válogatottunk ma kora délután Izland ellen játszotta utolsó mérkőzését a korosztályos B divíziós Európa-bajnokságon a portugáliai Matosinhosban. A tét a 11. hely volt - a mieink tegnap Portugáliától kaptak ki, az izlandiak pedig Bulgária ellen szenvedtek vereséget.

Angyal Medárd horogdobásával indult a pontszerzés, majd Laczházi Bence gólpasszát Szalay Domonkos váltotta két pontra. Curtis és Arnarson kosaraival egyenlített Izland, utóbbi és Angyal egy-egy duplájával döntetlen volt az állás a 4. perc kezdetén is. Szalay betörése után 1-1 büntetőt értékesített mindkét oldal, majd Curtis és Antalics Dániel váltottak ziccert (9-11). Antalics a vonalról sem hibázott ezután, Szalay pedig az alapvonalról szórt be egy távoli kettest, 6 ponttal megléptünk (9-15). Luthviksson dobott egy félhorgot palánkról, majd Laczházi büntetője után is betalált (13-16). Jonsson triplával egyenlített, az utolsó szó azonban Bor Gábor révén a miénk volt a negyedben, 2 pontos előnyben voltunk (16-18).

A második felvonás Karda Dominik és Kégel Tamás egy-egy hármasával indult, 8 ponttal vezettünk a 12. perc elején (16-24). Curtis step back tempójával, Arnarson hármasával, majd Bor egy büntetője után Jonsson triplájával minimálisra csökkentette hátrányát Izland a 13. perc végére (24-25). Bor ziccere után Angyal kétszer is betalált a vonalról, az NKA Pécs centere pedig Arnarson 2+1-e után sem hibázott büntetőből (27-31). Arnarson újabb jó betörése után Bor válaszolt, szintén két egypontossal, majd Jonsson harmadik hármasát is beszórta a felvonás felénél (32-33). Két perc kosárcsend után Maly Benedek szerzett labdát és gyorsindításból sima két pontot. Maly a 18. percben két büntetőt is a helyére tett, majd Gunnarsson és Luthviksson két pontra csökkentette az izlandiak hátrányát (35-37). A félidő utolsó perce a mieinké volt: Angyal két büntetője után Bor 2+1-et csinált, Thrastarson könnyű két pontjára pedig Karda még egy triplával tudott válaszolni a dudaszóra, 8 pont előnyben voltunk a nagyszünetben (37-45).

A harmadik negyed elején Bor tört be, elsőre blokkolták, másodjára már fel tudta tenni a ziccert - Bragason faulttal együtt dobott ziccert a másik oldalon, de a büntetőt kihagyta (39-47). Borzasztóan kevés pont volt ebben a negyedben: Bor a 25. perc elején szerzett labdát, majd a gyorsindításból nagyon könnyű két pontot. A felvonás felét elhagyva Bragasonnak már sikerült a 2+1, de Bor rögtön dobott rá egy hármast, Gunnarsson tempójára pedig Antalics felelt kintről (44-55). Beindult mindkét oldal, az izlandiaknál főleg Bragason: ziccert, majd két büntetőt is értékesített (48-55). Luthviksson, majd Eythorsson is egy-egy alkalommal találtak be a vonalról, Arnarson mindkét büntetőjét kihagyta, így 5 pont maradt az előnyünkből a záró 10 percre (50-55).

A 31. perc végén Angyal szórt triplát, ez volt a negyedik negyed első kosara, Halldorsson a következő minutumban felelt kintről (53-58). Megint megálltak a csapatok a pontszerzésben, a 34. perc elején Karda hármasa után Gunnarsson pöcizett vissza azonnal egy elrontott dobást (55-61). Angyal és Curtis váltottak kosarat, utóbbi kihagyta a +1-et a 35. perc elején. Bragason két büntetője után Karda és Gunnarsson is szórtak egy-egy duplát betörések után, Radó Ádám és Kégel tripláival viszont visszaállt a 10 pontos különbség a 36. perc legvégére, időt kért Izland (61-71). Arnarson azonnal beköszönt egy hármassal, Luthviksson pedig a palánk alól, Bragason ziccerével másfél perc alatt visszajöttek 3-ra az izlandiak (68-71). Nem tudtunk kosarat szerezni, Gunnarsson azonban 45 fokból, triplából igen - két perccel a vége előtt, egálnál időt kellett kérnie Szarvas Gábornak (71-71). Az utolsó perc kezdetén Bragason simogatta vissza saját kihagyott ziccerét, Bor Gábor 21 másodperccel a negyedik negyed vége előtt nehéz helyzetből dobott ziccerrel egyenlített, időt kért Izland (73-73). Nem esett már több kosár a rendes játékidőből hátralévő időben, jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás elején mindkét oldal hibázott, Gunnarsson még a vonalról sem tudott betalálni. Maly tört be jól, balkezes ziccerével megszereztük a vezetést, de Arnarson rögtön a következő támadásból válaszolt. Karda step back hármasa nagyon kellett, majd Szalay is kintről talált be, középről, nagyon messziről, a támadóidő végét jelző dudaszóra - 1:32-vel a vége előtt 6 ponttal megléptünk (75-81). Izland nem adta fel, Jonsson negyedik tripláját szórta, Karda betörésével viszont eldőlt a meccs. Szalay büntetője után Arnarson egy hármassal beállította a végeredményt, 84-81-re nyertünk - ezzel pedig megszereztük a 11. helyet.

Izland - Magyarország 78-84 hosszabbítás után (16-18, 21-27, 13-10, 23-18, 8-11)