Női U19-es vb: Nem bírtunk az oroszokkal
08
2021
19:45  |  2021. Augusztus. 08.

Második játéknapjához érkezett a debreceni női U19-es világbajnokság, a magyar válogatott pedig a tegnapi magabiztos Tajvan elleni siker után komoly erőfelmérő előtt állt. Az az orosz válogatott volt ugyanis Cziczás László hölgykoszorújának ellenfele, amely a mieinkhez hasonlóan egyoldalú mérkőzésen múlta felül Argentínát a nyitó fordulóban 73-42 arányban, és hagyományosan erős mind utánpótlás, mind felnőtt szinten. Egy helyen változtatott a tegnapi kezdőcsapaton a magyar edzői stáb, Telegdy Zsófia helyén Krasovec Lili kezdett – nem véletlenül, elkelt ugyanis a „centi” a palánk alá a fizikális oroszokkal szemben. 6-0-lal nyitottak a keletiek, Dombai révén három perc elteltével lett meg az első kosarunk. 1/9-es mezőnymutatóval kezdtünk, látszott, hogy az orosz védelmet feltörni bizony nem lesz egyszerű feladat - Boros találta meg a Tajvan ellen 17 ponttal záró Madár Esztert ziccerben, kapaszkodott válogatottunk (4-10). Gyöngyösi szedte vissza Holcz kihagyott büntetőjét, és tette fel szépen, majd Dombai szórt triplát, valamelyest játékba lendültünk (14-17). Büntetőkkel igyekeztünk lépést tartani az oroszokkal, kellettek is a szabaddobások, hiszen mezőnyből 25%-kal céloztunk (5/20). Végül egyetlen pontra sikerült megközelíteni a negyed végére az ellenfelet, szerencsénkre sok eladott labdával dolgozott Oroszország (16-17).

A folytatásban Dombai behintette második trojkáját, de öt perc alatt mindössze ez a három pont állt a magyar válogatott neve mellett a táblán. A lepattanócsatában 21-14-re vezettek az oroszok, pontokat tekintve 23-19-re – már tíz eladott labdánál jártak, így nem tudták növelni előnyüket. Az ellenfél erőcsatárával, Olairi Kosuval nem bírtunk, a második játékrész közepére már dupla-duplánál járt a magasember, 10-10 pontot és lepattanót begyűjtve. Telegdy „csavart be” egy ziccert, de ezzel is csak 7/31-re javította mezőnymutatónkat, ezen belül a duplákat különösen rosszul dobtuk (5/27). Boros tört be szépen, talán megtörve a jeget – 25-23-ra zárkóztunk, a képet azonban árnyalta, hogy két magasemberünk, Krasovec és Madár is 3-3 személyi hibánál tartott. A játékrész végéhez közeledve sokasodtak a bajok, Gyöngyösi szenvedett bokasérülést, le kellett támogatni a pályáról a junior bajnokság legjobbját, majd gyorsan kaptunk egy hármast is (23-32). Nem adták fel lányaink, Kéita osztott szép labdát Telegdynek, majd Boros dudaszós hármasa landolt a gyűrűben – 32-28-ra feljöttünk a nagyszünetre.

10/37-es mezőnymutatónk továbbra sem festett jól, érdekes módon a triplákat viszont 50%-kal dobtuk, igaz, kevés kísérletből (3/6). A túloldalon sem voltak azért túlzottan pontosak, 29 orosz kísérletből 11 ment be.

A térfélcserét követően Sitku és Boros dupláival tartottuk a lépést az ellenféllel, majd Dombai tempója már az egyenlítést jelentette (34-34). Kosu azonban továbbra is problémát okozott, 16 pontja mellé már 13 lepattanónál járt a bedobó. 38-40 után kaptunk zsinórban öt pontot, ami a mérkőzés addigi menetét nézve soknak számított – időt is kért Cziczás mester. Krasovec egy támadóhibával megkapta negyedik személyijét, Kéita azonban agilis betörésekkel igyekezett hátára venni a csapatot. Zónára váltott Magyarország, támadásban pedig sok büntetőt harcoltak ki a mieink, de gyatra hatásfokkal, 50% alatt értékesítették azokat (9/19). Ha ehhez hozzávesszük, hogy mezőnyből is 30% alatt maradtunk (16/54), hízelgőnek tűnhetett a 48-44-es orosz vezetés a záró etapra fordulva.

Az utolsó negyed Kosu labdaszerzéssel, orosz ziccerrel indult, válogatottunk sajnos beragadt a kezdésnél. Egy újabb 0-5-ös orosz futás már 44-53-as vendégelőnyt jelentett, percekig nem tudtunk pontot dobni. Közben Kosu már 20-16-ra növelte számait, és hiába a 20 eladott labda, magabiztosan őrizte előnyét Oroszország. Egész pályás védekezésre váltottunk, Loginova és Dombai szórt egy-egy triplát (48-58). Pontjaink egyharmadát, 16 egységet jegyzett a csapatkapitány, rajta kívül azonban nem akdt kétszámjegyű dobónk. A pattanócsatában 50-36-ra vezetett az ellenfél, fizikalitásban sajnos alulmaradtunk ezúttal. A végjáték így sajnos izgalommentesen alakult, Oroszország végig vezetve győzte le a pontatlanul célzó magyar lányokat – folytatás kedden 17:30-kor, Argentína ellen javíthatnak lányaink.