U20-as női Eb: Kiváló második félidő, győzelem Franciaország ellen
10
2022
20:30  |  2022. Július. 10.

Az A csoport második helye volt a tét a soproni U20-as női Európa-bajnokság harmadik játéknapjának magyar vonatkozású mérkőzésén, ahol nemzeti csapatunk a hagyományosan erős utánpótlás-bázissal bíró Franciaországgal mérkőzött a Novomatic Arénában.

6-0-lal kezdték a derbit lányaink, Boros Júlia büntetőből, Madár Eszter mezőnyből, Dombai Réka pedig távolról volt eredményes. Erre öt ponttal válaszoltak a franciák, de ezzel együtt sem esett sok pont az első percekben – Boros szép befutásával, majd ziccerével 8-5-re vezettünk a negyed felénél. Dombai elöl-hátul aktívan kezdett, már harmadik labdaszerzésénél járt, utóbbiból könnyű kosarat is szerzett, 12-5-nél kénytelen volt időt kérni Jerome Fournier, a vendégek mestere. Sikerült is soraikat rendezni, egy 7-1-es etappal hamar felzárkóztak, majd 19-15-re el is húztak – a „duplán” hazai pályán játszó Sitku Zsuzsanna (az egykori válogatott kiválóság, Sitku Ernő lánya, aki klubszínekben is Sopronban pattogtat) tempójával végül kettő pont maradt előnyükből a játékrész végére (17-19).

Francia pontokkal indult a második felvonás, a gallok a lepattanócsatában is jobban álltak (15-5). Kicsit beragadt a rajtnál a magyar együttes, 28-19-re ellépett az ellenfél, de szerencsére időben kapcsoltak lányaink: Keita, Dombai és Dúl találataival csökkentették a felek közti távolságot, majd Dombai bravúros balziccerével összejött az egyenlítés is (30-30). Telegdy triplájával már magyar vezetést jegyezhettünk fel (35-34), a zónavédekezésre váltó hazaiak úgy tűnt, fogást találtak a franciákon. Bár a lepattanózásban továbbra is fölényesen vezettek, ezt csak időnként tudták pontra váltani a vendégek – ezzel együtt is fordítottak, 43-37 állt a táblán a nagyszünetben. A tavalyi, debreceni U19-es világbajnokság két húzóembere, Dombai és Boros ezúttal is vezére volt csapatunknak, előbbi 11, utóbbi 10 pontot szerzett az első 20 percben.

A térfélcserét követően a nemrégiben Szekszárdra igazoló Boros tovább folytatta a pontgyártást, triplájával, majd Keita labdaszerzést követő ziccerével lőtávolon belül maradtunk (42-45). A negyed középső szakaszában kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, az állás is ezt tükrözte (49-49), Szerencsés, Sitku és Dúl találataival azonban a mieink tudtak elmozdulni a holtpontról (58-52). A játékrészt Sitku közelije zárta, úgy tűnt, fordulat állhat be a játék képében (60-52).

Boros ezúttal is pontos távoli dobással kezdett, amivel máris tíz pont fölé nőtt a magyar fór (63-52). Ekkor viszont Szerencsés Tamara percei következtek: a szolnoki származású, évek óta a Vasasban pallérozódó hajtós hátvéd 9 pontot szerzett rövid idő alatt, gyakorlatilag egymaga eldöntve a vitás kérdéseket (73-57). A hajrára így magabiztos előnnyel fordulhatott Cziczás László együttese, amely nem is engedte már magához közelebb a franciákat – ahogy az ilyenkor lenni szokott, Keita és Boros dobása is beakadt még a végén, valódi örömjátékot láthatott a soproni közönség. A győzelemmel eldőlt, hogy csoportja második helyén végez a magyar válogatott, így a hétfői szünnapot követően kedden Finnországgal csap össze a nyolcaddöntőben.

Franciaország U20 - Magyarország U20 64-80 (19-17, 24-20, 9-23, 12-20)