U20-as női Eb: Hullámzó mérkőzésen vertük Finnországot
30
2023
17:00  |  2023. Július. 30.

A Litvániában zajló U20-as Európa-bajnokság vasárnapi játéknapján a magyar válogatott 76-72-re győzte le Finnországot. Rendkívül fordulatos találkozó alakult ki, ahol 16 ponttal is vezetett válogatottunk, de a hajrában felzárkózott a finn együttes és kiélezett végjáték kerekedett.

A magyar válogatott szombaton 72-34-re múlta felül Litvániát, míg a finnek 79-55-ös vereséget szenvedtek Franciaországtól. A vasárnap délutáni folytatás során két percet kellett várni az első találatra, ami egy finn tripla volt. Erre Miklós Melinda szintén távolról válaszolt. A folytatásban Holcz Rebeka, Sitku Zsuzsi és Strausz Edina révén növeltük az előnyt. 9-4-re és 13-6-ra is vezettünk, mielőtt időt kértek a finnek. Az első negyed végjátékához közelítve a 9 pontot is elérte az előnyünk, de az északi gárda elképesztő küzdőszelleme igen hamar megmutatkozott. 15-6 után 17-13-ra visszajöttek az első szakasz végére. A második negyed elején 17-16-nál már csak egy pont választotta el a feleket. A mieink kosárcsendjét Miklós Melinda és Sitku Zsuzsi triplái törték meg. A félidőig két kulcsjátékosunk 10, illetve 9 pontig jutott.

A második negyed feléhez érkezve Laczkó Sára is betalált, így 27-18-nál ismét kialakult az első negyedben már megízlelt 9 pontos különbség. Dúl Terka triplájával pedig 32-21-nél előszőr lépte át a 10 egységet a differencia. A finnek azonban nem hagyták magukat leszakítani. Az első negyed végjátékához hasonló futást mutattak be. Egészen pontosan 10-1-es szériával 33-31-re zárkóztak fel. A magyar válogatott az első 20 percben a 40 mezőnykísérletéből 14-et értékesített, míg a finnek 23-ból 10-et. A lepattanókban 22-21-re vezettünk és mindössze 6 eladott labdánk volt, míg a riválisunknak 12. Ezekre mind lehetett építeni a folytatásban és meg is tette a magyar csapat. A finnek 33-33-nál még egyenlítettek. Ezt követően azonban Sitku Zsuzsi két triplájával ritmust váltottak a mieink.

A harmadik negyed közepéhez érkezve már 45-39-re vezettünk. Ezt követően Miklós Melinda duplájával és Sitku Zsuzsi újabb hármasával növelte újra kétszámjegyűre előnyét a magyar csapat. A különbség 10-12 pont környékén látszott beállni. Sőt, 55-40-nél még ennél is nagyobb arányban szakadtak el Tursics Krisztián tanítványai. Bár a harmadik szakasz végén is zárkózott Finnország, de az első két negyedre jellemző nagyobb rohamot ezúttal nem tudtak hozni. Az utolsó 10 percnek 58-49-ről vágtak neki a csapatok. Válogatottunk 71-55-ig stabilan tartotta előnyét. Ekkor még öt perc volt hátra és a finn gárda, ha sokat is hibázott, de küzdésből jelesre vizsgázott. Könyörtelenül megbüntettek minden apró kihagyást. Az utolsó három percbe érve 71-66-ra szépítettek. Időt is kért válogatottunk. A csapatunk tartását dicséri, hogy kulcspillanatban sikerült betalálni. Rakita Lili duplájával és Miklós Melinda büntetőjével 74-68-ra léptünk el.

Izgalmak azonban így is maradtak a végére. Az utolsó percben még visszajöttek 74-72-re a finnek. 19 másodperc volt hátra, amikor Rakita Lili két büntetőt dobhatott. Az első lejött a gyűrűről, a második célt ért. 75-72-nél időt kért riválisunk és volt egy támadásuk az egyenlítésért. Ezzel nem tudtak élni. A végeredményt az ekkor már 12. pontját szerző Rakita Lili büntetője alakította ki. A magyar válogatott fordulatos küzdelemben, de döntő pillanatokban jó megoldásokat választva 76-72-re legyőzte Finnországot és ezzel két nap után veretlen. Folytatás kedden délben Franciaország ellen.

MAGYARORSZÁG - FINNORSZÁG 76-72 (17-13, 16-18, 25-18, 18-23)