Küzdöttünk, de nem volt esélyünk a győzelemre Litvániában
23
2023
20:16  |  2023. Február. 23.
Az előzetes híreknek megfelelően Filipovity Márkó, Hanga Ádám, Rosco Allen és Perl Zoltán nélkül léptünk pályára Litvániában, így a két csapat kerete mind a magyarországi odavágóhoz képest (Magyarország-Litvánia 78-88), mind a tavalyi Eb-mérkőzéshez (Litvánia-Magyarország 87-64) képest jelentősen átalakult.

Majd két percet kellett várni az első pontokra, Geben szerezte meg a vezetést a hazaiaknak, 3 és fél perc után mi is feliratkoztunk az eredményjelzőre Hopkins triplájával, majd Somogyi dobhatott kettőt, ő pedig nem is hibázott (2-5). Hopkins hamar beütötte második faultját, az ezért megítélt büntetőket Geben értékesítette, Eilingsfeld maradt teljesen üresen kint, be is dobta a triplát. Normantas tört be könnyedén és tett fel egy ziccert, Kuzminkas dobott be két büntetőt, aztán a válogatottban debütáló Mócsán kiosztása után Pongó talált be kintről (8-11). Egy támadólepattanó után Maldunas hozta fel egy pontra a hazaiakat, Golomán szépen találta meg Benkét, aki beszórta a hármast a sarokból. Kuzminskas hibátlanul dolgozott a vonalról, Hopkins egy nagyszerű tempóval válaszolt, a negyedet Radzevicius ziccere zárta. 14-16

A második negyed egy nagyszerű bejátszás Rubstavicius kosarával indult, Somogyi alley-oop passzát Hopkins húzta be, Zemaitis egyenlített. Tarolis révén a mérkőzésen először vezettek a litvánok, Rubstavicius saroktriplája után Sztojan Ivkovics időt kért (23-18). Tarolis maradt teljesen üresen a palánkunk alatt, Somogyi hármasa a lehető legjobbkor jött. Zamaitis törte fel a védelmünket könnyedén, Benke bejátszását Keller váltotta két pontra, Tarolis tempója szédült be kis szerencsével a gyűrűbe. Mócsán nagyszerű meglátása után Eilingsfeld tett fel egy ziccert, Zukauskas és Benke váltott kosarat. Váradi dobott be egy nehéz tempót, Normantas nem kevésbé egyszerű hármast. Bendziusra nem maradt emberünk, teljesen üres hármast dobott be, Pongó válaszolt egy ziccerrel (37-31). Geben zsákolt, Kariniauskas egy pontot a vonalon hagyott, így a félidőben 9 pont választotta el a két csapatot egymástól. 40-31

Hopkins hármasa kezdte meg a második félidőt, Geben szedett le egy támadólepattanót senkitől sem zavartatva, két könnyű pontot szerezve, de Hopkins keze nem hűlt ki. Normantas süllyesztett el egy hármast, Bendzius sem hibázott távolról, a mérkőzés folyamán így először 10 pont fölé kúszott a különbség, Sztojan Ivkovics időt is kért (48-37). Eilingsfeld egy büntetőt dobott be, Zemaitis triplájára Benke válaszolt, de Kuzminskas átdobta a sarokból Eilingsfeldet. Somogyi bátor betöréssel szerzett két pontot, Rubstavicius meglehetősen szerencsés hármassal felelt. Kuzminskas villant, amivel 16-ra nőtt a differencia, Keller egy büntetővel hozta közelebb a mieinket. Maldunas maradt teljesen egyedül egy gyorsindítás után a palánk alatt, így 17 pontos hátrányban kértünk időt (61-44). Pongó kettőből egy büntetőt dobott be, Kuzminskas zsákolásával ért véget a harmadik negyed. 63-45

A záró etapot Hopkins indította meg két büntetővel, Rubstavicius dobott két könnyű pontot, Golomán bejátszása után ismét a mieink egyese talált be. Kuzminskas kintről büntetett, Golomán a vonalról volt kétszer eredményes, Keller zsákolt hatalmasat. Somogyi büntetőire Geben válaszolt, majd ismét az Alba játékosa állhatott oda büntetőzni, ismét hibátlanul tett ezt meg (70-57). Bendzius az utolsó 5 percre 16 pontos hátránnyal vágott neki a válogatott, így a mérkőzés eldőlt, a kérdés már csak a különbség maradt. A válogatottnak egy esélye volt így arra, hogy matematikailag legyen még esélye Szombathelyen kijutni, ehhez Montenegrónak ki kell kapnia Boszniában, lehetőleg nagyon. 89-64

Litvánia - Magyarország 89-64 (14-16, 25-15, 23-14, 26-19)